0216 630 13 38

Sosyal Medyada Biz}

Sistre Cila

Sistre cila  günümüzde, yıpranmış, deforme olmuş ahşap parkelerin üzerinin kazınarak yenilenmesi ve cilalanması işlemine sistre adı verilmektedir.
Sistre Cila Nasıl Yapılır?
Parkenin üst yüzeyi uygun zımparalarla ya da sistre makineleriyle yontularak alınır ve yontulma işleminde ortaya çıkan talaşlar macun haline getirilerek zımparalama sırasında oluşan boşluklara doldurulur. Sistre günümüzde profesyonel ustalar tarafından elle yapılır, ancak bu iş oldukça uzun sürdüğünden ve çok zahmetli olduğundan dolayı çoğunlukla bu işlem için özel üretilmiş sistre cila makineleri tercih edilir.

Sistre cilalamanın ilk aşaması zımparalamadır. Ahşap zeminin önce uygun zımparalarla düzeltilmesi gerekir. Zımparalama, deforme olmuş masif parkenin hasarlı üst yüzeyini gidererek pürüzlü, çıkıntılı yerlerin düzeltilmesini sağlamaktadır. Zeminin durumuna göre yapılacak sistre işlemi farklılık gösterir.

Yeni ahşap yüzeye ilk kez sistre yapılacaksa 40’lık, yıpranmış ahşap zeminin yenilenmesi için ise 16 ile 24 aralığında zımparalar tercih edilmelidir. Eski ahşap yüzeyler için üç kez daha zımparalama yapılabilir. İkinci uygulama için 40’lık, üçüncü uygulama içinse genellikle 60’lık zımpara kullanılır. Eğer zemin çok hasarlıysa 100’lük zımparayla dördüncü kez zımparalama uygulanabilir. Zımparalama aşamasından sonra ahşap zemin ilk kat ve son kat vernik uygulaması yapılarak cilalanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN